Parlak İnciler Kreş & Anaokulları

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı 3-6 yaş arası ve Sosyal Hizmetlere bağlı 0-6 yaş arası çocuklara eğitim veren Özel Parlak İnciler Kreş ve Anaokullarımızda, 100 yılı aşkın süredir dünyanın birçok ülkesinde binlerce okulda uygulanmakta olan ve alternatif eğitim metodlarının başında gelen “Montessori Eğitim Sistemi” uygulanmaktadır. Montessori Eğitimi uluslararası standartlarda konusunda eğitim almış uzman öğretmenlerimiz tarafından uygulandığı okulumuzda bunun yanı sıra  5 gün İngilizce eğitim günlük hayatın bir parçası olarak yer almaktadır.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Okulumuzda sadece 5 tam gün eğitim uygulaması yapılmakta olup sabah 07:00’den akşam 18:30’a kadar hizmet verilmektedir.

  • 07:00 – 18:30 arası tam gün

 EĞİTİM METODUMUZ

KENDİM YAPABİLMEM İÇİN BANA YARDIM ET ;

Montessori eğitim yönteminde ana felsefemiz; yaşayarak kazanılan deneyimler ile çocuğun bulunduğu gelişim düzeyinden bir üst basamağa geçmesine olanak sağlanmasıdır. Çocuğu yetişkinlik yıllarına ve yaşama hazırlayan bu deneyimler çocuğun kişiliğinin oluşumunda onu desteklemek ve yol göstermek için kullanılacak bir araçlar olarak kabul edilir.

Amacımız, geleneksel program çerçevesinde yer alan kalıpçı yaklaşımdan sıyrılarak çocuklara bilgi yüklemek değil, demokratik, bilgiyi keşfeden, araştırmacı, yaratıcı, öz disiplin ve benlik saygısı gelişmiş, kendini iyi ifade edebilen bireyler yetiştirebilmek için çocukların aktif katılımının sağlanacağı, öğretmenin gizli planlayıcı ve yönlendirici olduğu uygun ortamlar hazırlamaktır.

Anaokulumuz Montessori eğitim danışmanlığı “Maria Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitim sanatı” kitabının yazarı Emel Çakıroğlu Wilbrandt’dan alınmaktadır.

anaokulu-hakkimizda

Eğitim etkinlikleri, usta öğretici ve montessori uzmanı olan öğretmenlerimiz tarafından yürütülür. Bunun yanı sıra alanında yeterliliğini kanıtlamış profesyonel eğitimcilerle de desteklenir. İngilizce yabancı öğretmen tarafından tam gün okul eğitimi olarak verilir. Akıl oyunları, müzik, orff, yaratıcı drama, satranç, seramik, cimnastik, yoga, pilates, tenis gibi branş dersleri de eğitim programımızın içinde yer alıp, ailelerden ayrı bir ücret talep edilmemektedir. Yüzme, binicilik ve bale vb. “kurs” niteliğindeki etkinlikler ayrıca talep doğrultusunda gerçekleştirilir.

Eğitimde “yaşayarak-görerek –içinde yer alarak öğrenme” ilkemizle dış mekanlara gözlem, inceleme ve eğlence amaçlı gezilerimiz ile sinema, tiyatro eğlencelerimiz de programımızın vazgeçilmezlerindendir.

Anaokulumuzda, Montessori eğitim materyallerinin bulunduğu sınıflarımızın yanı sıra çocuklarımızın oyun ve öğrenme gereksinimlerini karşılayan ve etkin öğrenmeyi kolaylaştıran ilgi köşeleri, sanat odası, kapalı ve açık olmak üzere spor ve oyun salonlarımız bulunmaktadır. Bakımlarından sırayla sorumlu oldukları evcil hayvanlar, çiçekler, organik tarım alanı vardır. Çocuklar etkinlikleri sırasında gün boyu sınıflarında kalmayıp, eğitim içeriğine uygun olarak tüm okulumuzu ve bahçemizi kullanırlar. Bahçemizde yetişen sebzeleri öğrencilerimiz toplamaktadır.

BAHÇEMİZ

Doğal çim bahçemizde çocukların bedensel gelişimine destek verecek tırmanma merdivenleri, trambolin, spor aletleri, basket/voleybol ve mini golf sahası, silis kumundan steril kalmasına özen gösterilen kum havuzu ve oyun araçlarının yanı sıra, sebze-çiçek yetiştirebileceği  “organik tarım alanı”,  ve kümes hayvanlarımızın olduğu “çiftlik hayvanları” bölümünü de içerir. Bahçemiz, oyunun yanı sıra eğitim programı uygulamalarımızın da vazgeçilmez bir parçasıdır.

BESLENME

Okullarımız “Beyaz Bayraklı” ve “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” sahibi olup doğal beslenme programını uygulamaktadır. Mevsimine göre meyve ve sebze tüketilir. Okulumuzda çocuklar organik süt tüketirler. Yoğurt da çocuklarımız tarafından organik sütle yapılmaktadır. Ekmek olarak tam buğday unundan yapılmış ekmekler tüketilir. Doğal şeker ve beyaz pirinç çok sınırlı bir şekilde kullanılır. Bunların yerine bal, kuru meyveler, pekmez ve bulgur tercih edilir. Raf ömrü uzun olan paketli gıdalar, gazlı içecekler ve diğer nektar içecekler, sosis, salam, sucuk, krem çikolata mutfağımıza hiç girmeyen yiyeceklerdir. Meyve suyu olarak % 100 olan meyve suyu verilmektedir. Yemeklerimiz fırında ya da çelik tencerede okulumuzda pişirilir. Çocuklar haftada bir gün mutfak faaliyeti yaparlar. O gün okulda ikindi kahvaltısında yenilecek yiyeceği çocuklar kendileri hazırlarlar.

SAĞLIK

Tedavi sürecindeki çocuğumuzun kullanması gereken ilaç ve uygulamalar ile ilgili olarak “Öğrenci ilaç Uygulama Formu” veliler tarafından doldurulur, bu bilgiler doğrultusunda sınıf öğretmeni sorumluluğunda gereken uygulamalar yapılır. Yılda bir kez uzman doktorlar tarafından göz ve diş taraması yapılmaktadır.

Sağlıklı bir yaşamda fiziksel gelişimin de çok önemli bir yeri vardır. Özellikle yaşamın ilk yıllarında fiziksel gelişime büyük önem verilmelidir, çünkü bu yaşlarda psikolojik gelişim kadar fiziksel gelişimde maksimum hızda gerçekleşir. Bu nedenle annelere, babalara ve bizlere büyük görevler düşmektedir. Bizler okul olarak çocuklarımızın bilişsel gelişmeleri kadar fiziksel gelişimlerini de yakından takip etmemiz gerektiğini düşünmekteyiz. Bu nedenle her ayın ilk haftası Çarşamba günleri, çocuklarımızın sabah kahvaltı öncesi kalın kıyafetleri ve okul ayakkabıları çıkarılıp boy ve kiloları ölçülüp sizlere bir sonraki ayın bülteni içinde istatistiksel şemalarla rapor olarak sunulur. İlk bültende dağıtılacak olan Türkiye ortalamasına göre hazırlanmış boy-kg cetveli ile karşılaştırıp sizlerde çocuklarınızın fiziksel gelişimini yakından takip edebilirsiniz.

GÖRÜŞME VE TAKİP

Kurumumuzda şeffaflık ilkemiz gereği ziyaretlere her zaman açıktır. Başta velilerimiz olmak üzere isteyen herkes kreş ve anaokullarımızı ziyaret edebilir. Ancak soru ve beklentilerin paylaşılmasına ilişkin bireysel görüşme taleplerinde okul yönetiminden randevu alarak talebin iletilmesi; paylaşılacak zamanın sağlıklı olması açısından önem taşır. Bunun yanı sıra sağlıklı bir iletişim için, günlük aktivitelerden, karşılıklı sorunlardan ve isteklerden haberdar olmak için öğretmen veli arasında iletişim defteri kullanılır.

ANNE BABA OKULU VE AİLE KATILIM

Özel Parlak İnciler Kreş ve Anaokulları olarak, çocuklarımızın yaşamlarında daha başarılı ve mutlu bireyler olmaları, toplum içinde iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olarak yer alabilmeleri amacıyla “Karakter Eğitimi” ve “Sosyal Sorumluluk” projeleri kapsamında okullarımızda her ay ayrı bir etkinlik yapılır ve aile katılımı ile desteklenir. Ayrıca tüm eğitim programımızda ailelerimizin katılımını gönülden desteklemekte, onlara kendilerini çocuk eğitimi ve gelişimiyle ilgili konularda geliştirebilecekleri, öğretmenlerimizle birlikte çocuklarının eğitimiyle ilgili sorumlulukları paylaşabilecekleri ve sınıflarında çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri “Aile Katılım Günleri” düzenlemekteyiz. Her anne ve babadan yılda en az 2 kere ebeveyn faaliyet katılımı beklenir.

Okullarımızda eğitimde yeni gelişmeleri takip ederken, sadece çocuklarımıza değil yetişkinlere de günümüz toplumsal ve eğitim koşullarına uygun bilgi vererek, her açıdan ülkemizin en iyi ve diğer benzer kurumlara liderlik edebilecek okullarından biri olmayı hedef edinmiştir. Bu amaçla Anne-Baba Okulumuzda ayda bir düzenlenen seminerlerle  konusunda uzman kişilerden aldıkları  eğitimlerle hem kendilerini geliştirirler hem de diğer veliler ile düzenli görüşme ve fikir alışverişi ortamında bulunurlar.

Unutmayın, çocuklar geleceğimizdir, okulöncesi en önemli gelişim dönemidir ve bu süreçteki eğitim ve öğretimden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için iş birliği ve desteğinizi bekliyoruz.

ÖZETLE ; ÇOCUKLARIMIZ ÖZEL PARLAK İNCİLER KREŞ VE ANAOKULLARINDA HAYATIN İÇİNDE BİREY OLARAK YER ALMAYI VE GÜÇLÜKLER KARŞISINDA KAÇMAYI DEĞİL, ONUN  ÜSTESİNDEN GELMEYİ ÖĞRENİRLER…