Parlak İnciler Kreş ve Anaokulu

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı 3-6 yaş arası ve Sosyal Hizmetlere bağlı 2-6 yaş arası çocuklara eğitim veren Özel Parlak İnciler Kreş ve Anaokullarımızda, 100 yılı aşkın süredir dünyanın birçok ülkesinde binlerce okulda uygulanmakta olan ve alternatif eğitim metodlarının başında gelen “Montessori Eğitim Sistemi” uygulanmaktadır. Montessori Eğitimi uluslararası standartlarda konusunda eğitim almış uzman öğretmenlerimiz tarafından uygulandığı okulumuzda bunun yanı sıra  5 gün İngilizce eğitim günlük hayatın bir parçası olarak yer almaktadır.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Okulumuzda sadece 5 tam gün uygulaması yapılmakta olup sabah 07:00’den akşam 18:30’a kadar hizmet verilmektedir.

EĞİTİM METODUMUZ

KENDİM YAPABİLMEM İÇİN BANA YARDIM ET ;

Montessori eğitim yönteminde ana felsefemiz; yaşayarak kazanılan deneyimler ile çocuğun bulunduğu gelişim düzeyinden bir üst basamağa geçmesine olanak sağlanmasıdır. Çocuğu yetişkinlik yıllarına ve yaşama hazırlayan bu deneyimler çocuğun kişiliğinin oluşumunda onu desteklemek ve yol göstermek için kullanılacak bir araçlar olarak kabul edilir.

Amacımız, geleneksel program çerçevesinde yer alan kalıpçı yaklaşımdan sıyrılarak çocuklara bilgi yüklemek değil, demokratik, bilgiyi keşfeden, araştırmacı, yaratıcı, öz disiplin ve benlik saygısı gelişmiş, kendini iyi ifade edebilen bireyler yetiştirebilmek için çocukların aktif katılımının sağlanacağı, öğretmenin gizli planlayıcı ve yönlendirici olduğu uygun ortamlar hazırlamaktır.

Anaokulumuz Montessori eğitim danışmanlığı “Maria Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitim sanatı” kitabının yazarı Emel Çakıroğlu Wilbrandt’dan alınmaktadır.

Eğitim etkinlikleri, usta öğretici ve montessori uzmanı olan öğretmenlerimiz tarafından yürütülür. Bunun yanı sıra alanında yeterliliğini kanıtlamış profesyonel eğitimcilerle de desteklenir. İngilizce yabancı öğretmen tarafından tam gün okul eğitimi olarak verilir. Akıl oyunları, müzik, orff, yaratıcı drama, satranç, seramik, cimnastik, yoga, pilates, tenis gibi branş dersleri de eğitim programımızın içinde yer alıp, ailelerden ayrı bir ücret talep edilmemektedir. Yüzme, binicilik ve bale vb. “kurs” niteliğindeki etkinlikler ayrıca talep doğrultusunda gerçekleştirilir.

Eğitimde “yaşayarak-görerek –içinde yer alarak öğrenme” ilkemizle dış mekanlara gözlem, inceleme ve eğlence amaçlı gezilerimiz ile sinema, tiyatro eğlencelerimiz de programımızın vazgeçilmezlerindendir.

Anaokulumuzda, Montessori eğitim materyallerinin bulunduğu sınıflarımızın yanı sıra çocuklarımızın oyun ve öğrenme gereksinimlerini karşılayan ve etkin öğrenmeyi kolaylaştıran ilgi köşeleri, sanat odası, kapalı ve açık olmak üzere spor ve oyun salonlarımız bulunmaktadır. Bakımlarından sırayla sorumlu oldukları evcil hayvanlar, çiçekler, organik tarım alanı vardır. Çocuklar etkinlikleri sırasında gün boyu sınıflarında kalmayıp, eğitim içeriğine uygun olarak tüm okulumuzu ve bahçemizi kullanırlar. Bahçemizde yetişen sebzeleri öğrencilerimiz toplamaktadır.